Publikováno: 31.03.2019 20:17

V jubilejní reedici právě vychází kultovní debutové album skupiny Marsyas z roku 1978. Na albu se podílela tehdejší muzikantská elita, jako například kapelník Pavel Fořt, Michael Kocáb, Ondřej Soukup, Emil Viklický a další. Zároveň si připomínáme sedmdesáté narozeniny jednoho ze tří stěžňů kapely, zpěvačky Zuzany Michnové.

Přípravy tohoto alba se datovaly od poloviny sedmdesátých let. V roce 1977 pak vznikla akustická demonahrávka natočená „v jídelním koutě Oskara Petra“, kterou na pás zaznamenali a smíchali Vladimír Merta, Karel Šafránek a Marsyas. Tento pás se v roce 2006 našel ve sklepě Zuzany Michnové a v roce 2008 ho vydal Supraphon.

Původní akustické trio Zuzany Michnové, Petra Kalandry a Oskara Petra (tedy tři hlasy a dvě kytary) na legendárním albu zásadně doplnil kapelník, aranžér a kytarista Pavel Fořt. Ten si do studia pozval svou studiovou skupinu Labyrint, ve které působili například Michael Kocáb, Ondřej Soukup, Ladislav Malina, Jan Kubík, Emil Viklický, Jan Hrubý nebo Jiří Tomek. Několik skladeb obohatil o smyčcový orchestr nebo saxofonovou sekci. Celkový zvuk byl hutný, folkrockový, velmi průkopnický, ale zároveň neporušil jemnou písničkářskou podstatu předloh.

Většinovým autorem textů i hudby je Oskar Petr, ale najdete zde několik písní Zuzany Michnové i Petra Kalandry. Jedinečné a charakteristické vícehlasy společně s mnohovrstevnatými a pestrými obrazy a obraty textů jsou stále jasným poznávacím znamením a dokazují výjimečnost této nahrávky, která nezestárla ani po několika dekádách.

My tři jsme milovali barevné trojhlasy, sahající od folku až k jazzu. Pilovali jsme je u Zuzany v obýváku, občas i u Petra ve Vokovicích na dvorku. Na začátku jsem studoval obor zpěv u Jaroslava Gleicha na nynější konzervatoři Jaroslava Ježka. S Marsyas jsme hráli každý měsíc v nabité Malostranské besedě, přes dvůr školy, kde konzervatoř působila. Náš vícehlasý vokál nebyla občas Petrova parketa, tvořil v něm ale nezastupitelnou barvu a napjatý bluesový feeling, kytarou dotvářel a harmonikou potvrzoval tu svobodnou myšlenku, tak cizí tehdejší době. Zuzana zněla přesvědčivě a precizně, její brilantní jasný hlas byl osou našeho projevu,“ prozrazuje v bookletu alba Oskar Petr.

Letošní reedici se dostalo péče zvukového mistra Pavla Karlíka v právem vyhlášeném studiu Sono. Grafickou variaci na původní obal vytvořili Karel Haloun a Luděk Kubík (3. dílna). Rozevírací obaly LP a CD digipack obsahují komplet písňových textů, dobový i nový sleeve-note, recenze, postřehy muzikantů a dokumentární fotografie. Vinyl o hmotnosti 180 gramů doplňuje tuto reedici do podoby sběratelsky atraktivní, připomínající jeden z našich nejlepších hudebních momentů. CD obsahuje dva bonusové tracky Příště se ti radši vyhnu a Záliv žár. Vydává Supraphon na CD, LP i digitálně ve formátu Hi-Res.

Foto © Miroslav Jirsa

 


banner

Sledujte nás