Publikováno: 12.04.2019 19:00

Renesanční sály v přízemí zámku Třeboň vyzdobí od 13. dubna tradiční jarní květinová výstava s názvem Amarylis a Arcimboldovy portrétní fantazie. Tisícovku květů doplněných o ovoce, zeleninu, přírodniny či schránky mořských živočichů mohou návštěvníci obdivovat až do Velikonočního pondělí 22. dubna. Na první den výstavy je připravený doprovodný program s ukázkami dobových tanců souboru Campanello.  

Třináctý ročník voňavé výstavy spojil půvabnou květinu Amarylis opět s originálním tématem. Letos se jím stala tvorba manýristického malíře Giuseppe Arcimbolda, který v druhé polovině 16. století působil na dvoře Habsburků ve Vídni a v Praze.

Původem jihoamerická květina, kterou Evropa obdivuje od konce 17. století, učarovala již předchozímu kastelánovi třeboňského zámku. V tradici pokračuje i jeho nástupce Vít Pávek: „Amarylis je za těch třináct let, kdy se výstavy na zámku konají, už jakousi značkou, která k Třeboni patří stejně jako pětilistá růže či rybníky. Na počátku se květinové výstavy dělaly také s růžemi, liliemi, tulipány, ale amarylis každý přehlížel. Proto se květiny chopil můj předchůdce Pavel Hofman a každý rok jí spojoval s různými tématy, například s japonskými inspiracemi, proutím, sklem nebo karnevalem. Rád jsem v loňském roce na tradici navázal a u příležitosti roku šlechtické diplomacie jsme amarylis připodobnili ke květinové dámě doprovázející diplomatické styky Schwarzenbergů“.

Výstavu pod taktovkou brněnského floristy Slávka Rabušice, který je specialistou na historické květinové vazby a svatební floristiku, připravili zahradníci z kláštera Zlatá Koruna, zámků Kratochvíle, Červený Dvůr u Českého Krumlova a Hluboká. „Nechyběli ani třeboňští kolegové, kteří mezi sebou opět přivítali bývalého kastelána Pavla Hofmana“, dodává Pávek.
Na květinová aranžmá a floristické objekty bylo použito kolem tisícovky květů, z toho 223 kusů amarylis v různých barevných odstínech. Vazby doplnily pryskyřníky, ostrožky, hyacinty, růže, lilie a tulipány. Květiny byly dovezeny z Holandska, některé byly vypěstovány na domácí půdě, v Olomouci. Nedílnou součástí aranží jsou i zelené doplňky jako palmové listy, buxus či listnatec. „Stejně jako jsou Arcimboldovy portréty komponované z různých předmětů, naše květinové aranže doplní kromě kopií umělcových děl také rozmanité druhy ovoce a zeleniny, knihy, přírodniny či schránky mořských živočichů“, prozrazuje kastelán Pávek.  

Prohlídky nazdobenými interiéry budou bez průvodce, dotazy návštěvníků k historii zámku rádi zodpovědí přítomní kustodi. Výstava potrvá od 13. do 22. dubna. Plné vstupné je 120,- Kč.

Dobu, v níž malíř Arcimboldo tvořil, přiblíží i doprovodný program. V sobotu 13. dubna předvede soubor historických tanců Campanello ukázky renesančních a barokních tanců. Vystoupení ve Schwarzenberském sále zámku začínají v 10:30 a 14:30 hodin.

--

 

Mgr. Markéta Slabová

pracovník vztahů k veřejnosti, redaktor

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV
územní památková správa České Budějovice


 


banner

Sledujte nás