Publikováno: 07.02.2019 09:50

V těchto dnech vrcholí přípravy kouzelné rodinné opery Kominíček Benjamina Brittena. Budějovickému publiku se tato opera představí v hudebním nastudování Maria De Rose poprvé
8. a 9. února 2019. Ve stoleté historii Jihočeského divadla to bude vůbec poprvé, kdy Brittenovy operní melodie zazní na divadelním jevišti. Režie se ujal Petr Hašek (šéf Malého divadla a režisér), který je zároveň režisérem divácky oblíbeného muzikálu Kronikáři. Jedná se tak již o druhou spolupráci dvou souborů Jihočeského divadla – opery a Malého divadla. V hlavní roli malého kominíčka Sama budou na prknech, která znamenají svět, debutovat Dennis Kutý a Jan Švec.
Ze stálic operního souboru se mohou diváci těšit na Dagmar Volfovou v roli přísné slečny Baggotové. V roli laskavé pečovatelky Rowan se představí Kateřina Falcníková nebo Jana Málková. V mužských titulních rolích hrají František Brantalík nebo Tomáš Maliniak, Peter Malý nebo Přemysl Filous.
Do světa kouzel nás zavede soubor Malého divadla a v dalším pěveckém obsazení nebudou chybět ani jedinečné dětské role, ve kterých účinkuje také sedm členů proslulého českobudějovického DPS Jitřenka.

Benjamin Britten patří mezi nejslavnější britské hudební skladatele všech dob. Je o něm známo, že se svou tvorbou snažil zasáhnout publikum, pro které je klasická hudba příliš vážná. Chtěl mu tak hravým způsobem přiblížit nejen kouzlo hudebního divadla, ale i jeho vznik. Stejně tak je tomu i u opery Kominíček (1949), která je součástí činoherně-operního cyklu “Pojďme dělat operu”
s podtitulem “Zábava pro mladé lidi”.

“Tomuto záměru chceme být věrni i my v naší inscenaci Kominíčka. Rádi bychom hravou
a interaktivní formou chtěli mladému divákovi přiblížit, že i skrze operní zpěv se dá komunikovat,
a zkusit stáhnout tuto formu divadla z pro někoho nedostižného ´zkamenělého piedestálu´ do atraktivní a hlavně živé divadelní podoby.

V inscenaci je velký prostor věnován dětským představitelům. Ti byli vybráni na základě konkurzu.
V samotné operní části hrají titulní úlohu a setkávají se na jevišti se zkušenými zpěváky Opery Jihočeského divadla. První část komponovaného večera je již samotným autorem předepsána jako ryze interaktivní. Divák tak bude mít možnost (ovšem za vlastního přispění) nahlédnout pod pokličku vzniku operní inscenace a zároveň i do zákulisí samotného divadla. V této části bude operní svět konfrontován nejenom s dětskými představiteli, ale i s kompletním souborem Malého divadla, který má již bohaté zkušenosti s komunikativní a site-specific (pozn. divadlo odehrávající se mimo klasický divadelní prostor) formou divadla (úspěšné inscenace Quijote!, Autobuď, GAME)”,
doplňuje režisér Petr Hašek.

Tato dětská opera zazní v neobvyklém orchestrálním obsazení, jež tvoří smyčcové kvarteto, bicí a čtyřruční klavír.


banner

Sledujte nás