Publikováno: 12.04.2019 18:34

Jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích se o víkendu 13. a 14. dubna připojí k oslavám Mezinárodního dne památek a historických sídel speciální nabídkou pro návštěvníky i zvýhodněnou vstupenkou. Zámek Český Krumlov zpřístupní letohrádek Bellarie, zahradnické muzeum nebo kryté chodby plášťového mostu. Sklepní prostory budou k vidění na hradě Nové Hrady nebo na zámku Hluboká. Zámek Jindřichův Hradec otevře kromě sklepů i černou kuchyni. Zaměstnanci kláštera Zlatá Koruna připravili mimořádné procházky po exteriérech kláštera a obce, komentované prohlídky hradu Landštejn se zase zaměří na období 16. století.

U příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel zámek Český Krumlov zpřístupní po oba dny letohrádek Bellarie v zámecké zahradě, jemuž vévodí rokoková výmalba malíře Františka Jakuba Prokyše, a expozici zahradního muzea v půdních prostorách altánku zvaného Paraplíčko. Obě budovy budou otevřeny mezi 10. až 16. hodinou. Zájemci se mohou vydat také na prohlídku plášťových chodeb, z nichž spodní spojuje Maškarní sál se zámeckým divadlem a vrchní zámeckou obrazárnu se zámeckou zahradou. Prohlídky v českém jazyce vyrážejí v 10:00, 12:00, 13:00, 15:00 a 16:00, v angličtině v 11:00 a 14:00 hodin. K prohlídce je nutné si vyzvednout volnou vstupenku v zámecké pokladně. Prohlídky si není možné rezervovat.

Zámek Hluboká otevře v sobotu 13. dubna svoji 13. komnatu - běžně nepřístupné prostory části suterénu. Návštěvníci si prohlédnou historické kotle, dozvědí se, na jakém principu fungovalo vytápění zámeckých interiérů a sestoupí do vinného sklepa vytesaného do skály. Prohlídky se začátkem v každou celou hodinu od 9:00 do 15:00 budou zdarma. Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků ve skupině je nutné si prohlídky rezervovat předem.

Na hradě Landštejn poběží po celý víkend komentované prohlídky se zaměřením na dějiny a stavební vývoj hradu v 16. století se začátky v 11:00 a 14:00 hodin. Hospodářské sklepy ze 13. století pod gotickým Velkým palácem budou zdarma k vidění na hradě Nové Hrady. Gotické sklepení spolu s černou kuchyní ukážou i na zámku Jindřichův Hradec.

Návštěvníky Zlaté Koruny čeká procházka se zaměstnanci zlatokorunského kláštera. Během ní se seznámí s historií a stavebním vývojem jednotlivých klášterních budov i příběhy dalších budov v obci, například mlýna nebo sýpky. Procházky trvající zhruba 60 minut vycházejí po oba dny od pokladny kláštera v 13:00 hodin a budou zdarma.   

Reciproční vstupenky

Po oba dny bude na hradech Rožmberk, Landštejn, Zvíkov a Nové Hrady, na zámcích Jindřichův Hradec, Červená Lhota, Kratochvíle a Dačice a v klášteře Zlatá Koruna platit reciproční vstupenka, kdy po předložení vstupenky z jednoho objektu návštěvník získává vstup na druhém objektu zdarma. Reciproční vstupenka platí pouze pro jednotlivce a rodinné vstupenky, nikoliv pro hromadné skupiny.

Mgr. Markéta Slabová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ, České Budějovice


banner

Sledujte nás